تاریخ انتشار : یکشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۷ - ۶:۴۸

سوداگران میراث فرهنگی به سرسنگی مقدس در دهرود هم رحم نکردند

سوداگران میراث فرهنگی به سرسنگی مقدس در دهرود هم رحم نکردند

  به گزارش پوسکان :سوداگران میراث فرهنگی سر(جمجه)سنگی بزرگ در کوه های شرق دهرود رامورد تخریب قراردادند. روستای دهرودباقدمت 8هزارساله یکی از اولین سکونت گاه ها وجایگاه ها تمدنی واقع در بخش ارم است که دارای اثار شاخصی از دوره ساسانی میباشد. متاسفانه در چندسال اخیر قاچاقچیان با طمع دست یابی به گنج ودفینه اقدام

 

به گزارش پوسکان :سوداگران میراث فرهنگی سر(جمجه)سنگی بزرگ در کوه های شرق دهرود رامورد تخریب قراردادند.

روستای دهرودباقدمت 8هزارساله یکی از اولین سکونت گاه ها وجایگاه ها تمدنی واقع در بخش ارم است که دارای اثار شاخصی از دوره ساسانی میباشد. متاسفانه در چندسال اخیر قاچاقچیان با طمع دست یابی به گنج ودفینه اقدام به غارت وتخریب اثارباستانی در این منطقه کرده اند. تخریب وغارت این اثار در چندسال اخیر بصورت اشکار به خود گرفته وبسیاری از این اثار شاخص از جمله تل خیمه گاه واثار ثبتی نیز مورددستبردوتخریب قرارگرفتند.

 

 

اما در یکی از این سلسه تخریب های اثارطبیعی وباستانی سر(جمجه)سنگی بزرگ که از اثار مقدس درکوه های شرق دهروداست از سوی سوداگران اثارفرهنگی وملی  مورد تخریب قرارگرفته است. این سنگ بزرگ  حدود4متر ارتفاع دارد که بنا به شواهد موجود یعنی وجود پله های قدیمی که در سنگ های پشت حکاکی شده است و انداختن سنگ های که به شکل آیینی در چشم های این اثر می انداخته اند حاکی از تقدس این سنگ بزرگ  در دوران گذشته بوده است.

متاسفانه افراد سودجوبه طمع یافتن گنج اقدام به حفر چندگودال عمیق دربالای این سرسنگی کرده اند که باتوجه به ابزار بکار برده در این اقدام؛ نشان ازنبودکمترین نگرانی از سوی این قاچاقچیان است که به راحتی فعالیت های خودرا دنبال میکنند.

 

 

 

حفرگودال2.5متری به کمک ابزار جدیددربالای اثر

راه پله های قدیمی که باکمک ان به بالای سرسنگی میرفتند

اثرفلش برروی سنگ

راه پله قدیمی

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.